شهرسازی – مقاوم سازی

۰۷ ۱۱ ۱۳۹۷

نگاهی به شهرسازی و طراحی شهری

 

با توجه به چشم انداز جمعیتی ایران تا یک دهه آینده و برنامه ریزی جمعيت كشور بر مبنای ۱۲۰ ميليون نفر و اسکان ۸۰ درصدی اين میزان جمعیت در شهرها ، اسكان و فراهم نمودن امكانات اقتصادي ، بهداشتی ، اجتماعي ، فرهنگي و آموزشی اين میزان جمعیت الزام به برنامه ریزی دقیق ، اصولی و مردم محور در راستای برقراری آرامش روحي و جسمي شهرنشينان در حوزه شهرسازی و طراحی شهری بیش از پیش مورد اهمیت واقع شده است.

 در حال حاضر اکثر شهرهاي ما از حداقل استانداردهاي جهان برخوردار می باشند.

بدون شك چنين كاري از عهده متخصصان يك رشته برنمي‌آيد، بلكه براي ساماندهي يك شهر نياز به همكاري و همفكري اقتصاددانان، جامعه‌شناسان، معماران، مهندسين عمران، جغرافي‌دانان و كارشناسان رشته‌هاي متعدد ديگر است.در اين ميان متخصص شهرسازي به عنوان سياستگذار و رکن اساسی ، نقش بسيار مهمي را بر عهده دار می باشد.

تیم شهرسازی و طراحان شهری رادپی گستران به بررسي‌ كليه‌ تحولات‌ اجتماعي‌، اقتصادي‌، سياسي‌ و فيزيكي‌ يك‌ شهر مي‌پردازند و تلاش‌ مي‌كنند كه‌ روابط‌ موجود در يك‌ شهر را در قالب‌ يك‌ نظام‌ هماهنگ‌، مديريت‌ و سازماندهي‌ نمایند.

با مطالعه‌ و بررسي‌ روابط‌ اجتماعي‌، اقتصادي‌، سياسي‌ و فرهنگي‌ حاكم‌ در شهر، برنامه‌اي‌ بسامان‌ و مطبوع‌ براي‌ يك‌ طرح ارائه‌ مي‌دهیم. برنامه‌اي‌ كه‌ با در نظر گرفتن روح یک جامعه ، تصويرگر سيماي‌ شهر در آينده‌ است‌.

در اين‌ حوزه سعی بر آن داریم تا تمام جوانب طراحی را در نظر داشته و در کلیات طرح به ۶ محور اصلي‌ كه‌ در برنامه‌ريزي‌ و طراحي‌ شهر سرنوشت‌ ساز است‌ توجه ویژه ای کرده ایم .

اين‌ ۶ محور عبارتند از:

ـ برنامه‌ريزي‌ شهري‌ و تمرکز بر روي‌ كاربري‌ اراضي‌ ؛

  • اختصاص فضا و پهنه‌ مناسب شهر به‌ فعاليت‌هاي‌ مختلف‌ اعم‌ از کاربری های صنعتي‌ ، تجاري‌ و مسكوني‌.
  • نگاهی نو گرایانه به بافت های فرسوده و قابل احیا
  • ارزش گذاری ذخایر اراضی شهری و ارائه طرح های زنده و پویا در راستای ارتقا کیفیت زندگی شهروندان

ـ برنامه‌ريزي‌ حمل‌ و نقل‌ و شبکه های ارتباطی

ـ برنامه‌ريزي‌ اقتصادي‌ و اجتماعي‌؛

  • در راستای تعامل هر چه بیشتر ساکنین و محیط اطرافشان ، و ایجاد حس شهر دوستی برای جمعیت شهری و در راستای آن ارتقاء کیفیت شهری

ـ برنامه‌ريزي‌ شبكه‌هاي‌ زيرساختي‌ مثل‌ آب‌، برق‌ و تلفن‌

ـ برنامه‌ريزي‌ محيط‌ زيست‌ كه‌ به‌ بررسي‌ خطرات‌ محيط‌ زيست‌ مثل‌ سيل‌ و زلزله‌ مي‌پردازد و براي‌ مقابله‌ با اين‌ سوانح‌ برنامه‌ريزي‌ مي‌كند و تأثيرات‌ سوئي‌ را كه‌ انسان‌ بر محيط‌ زيست‌ مي‌گذارد مطالعه‌ مي‌كند.

ـ طراحي‌ شهري‌ كه‌ به‌ طراحي‌ سه‌بعدي‌ شهر پرداخته‌ و محور توجه‌ آن‌ مناسبات‌ انسان‌ با محيط‌ فيزيكي‌ خود است‌.

 


مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *